Connect with us

Ballina

​4 mijë e 889 raste pozitive me COVID-19

Published

on

Aktualisht në Kosovë janë 4 mijë e 889 raste aktive me COVID-19.

Në raportin e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) u raportua për një vdekje dhe 25 raste pozitive me COVID-19. Ndërsa që nga 13 marsi i vitit të kaluar e deri më tani janë 106 mijë e 939 qytetarë në vend që kanë rezultuar pozitiv me SARS CoV2. Si pasojë e infektimit me COVID-19 deri më tani kanë vdekur 2 mijë e 226 qytetarë.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.333 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 25 raste pozitive. Brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rasti i vdekjes është nga komuna: Istog 1 rast (65 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 106.939 raste nga 571.317 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.226 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 196 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 99.824 raste, kurse numri i rasteve aktive është 4.889”, thuhet në njoftimin e IKShPK-së

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 5 raste, Gjakovë 4 raste, Gjilan 4 raste, Klinë 2 raste, Leposaviq 2 raste, Obiliq 2 raste, Pejë 2 raste dhe me nga një rast komunat Ferizaj, Lipjan, Podujevë dhe Viti. 

Continue Reading
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com