Connect with us

Ballina

Kraki: Kosova, humbësja e vetme në treshen me BE-në e Serbinë

Published

on

Profesori i shkencave politike në Francë, Nezir Kraki, e ka quajtur Kosovën humbësen e vetme në procesin e dialogut me Serbinë. Sipas tij, Kosova është e vetmja që ka humbur në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

“Kosova fatkeqësisht gjendet sot për sot e fundit në listën e vendeve që janë në korridorin e integrimit. Ndoshta tash Turqia është më larg se Kosova për arsye tjera, por te shtetet e Ballkanit Perëndimor Kosova është e fundit dhe për arsye që dihen, për dështim të brendshëm e mungesë strategjie të liderëve të deritashëm dhe paragjykimet që dalin jashtë kufijve të Kosovës e që lidhen me Serbinë e për të cilat as pesë shtetet anëtare të BE-së s’e njohin Kosovën shtet. Këto e vendosin si rast të veçantë ‘sui generis’”, ka thënë ai në Interaktiv të KTV-së.

Sipas Krakit, Bashkimi Evropian s’ka pasur qasjen e njëjtë të përafrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Sipas tij, për Kosovën çështjet teknike janë kthyer në politike. Për këtë ka thënë se ka qenë gabim i pafalshëm i Bashkimit Evropian, por e ka quajtur gabim trashanik të liderëve të Kosovës që lejuan që “dialogu nga teknik të bëhet puro politik, dhe çështjet teknike me BE-në të shndërrohen në çështje politike”.

“Kjo formoi më pas një lloj mjegulle në të cilën gjendemi aktualisht, politiko-teknike. As s’i zgjodhi problemet teknike të serbëve në Kosovë e as liberalizimin e vizave e as që nisi ta zgjedhë çështjen e marrëdhënieve. Në të gjitha pikat Kosova ka humbur deri tash. Në të gjitha aspektet e angazhimit më shumë se 10-vjeçar, Kosova është humbëse. Kosova është humbësja e vetme në treshen BE – Serbi – Kosovë”, ka thënë ai.

Teksa ka krahasuar Kosovën me shtetet tjera që tashmë kanë marrë liberalizimin e vizave, Kraki e ka quajtur të palogjikshëm faktin që qytetarët ende s’mund të udhëtojnë pa viza në Evropë.

E sipas tij, pikërisht relativizimi i punës së vizave në bisedimet me evropianët e sqarimi që kjo është çështje teknike dhe se Kosova ka përmbushur kushtet është kriteri i parë me të cilin duhet të niset delegacioni i Kosovës për në dialog.

Continue Reading
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com